Współzałożyciel Apple Wozniak Sues YouTube nad Bitcoin Giveaway Scams

Współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak pozywa należącą do Google platformę do udostępniania wideo YouTube za umożliwienie oszustom posługiwania się jego imieniem i wizerunkiem w oszustwach Bitcoin Code giveaway podobnych do tych, które były promowane po zhakowaniu Twittera.

Według pozwu wniesionego we wtorek w sądzie stanowym w San Mateo County w Kalifornii, oszuści używają zdjęć i wideo Wozniaka, który opuścił Apple w 1985 roku, aby oszukać użytkowników YouTube do wysyłania im kryptoasetów, udając, że Apple współzałożyciel jest gospodarzem żywego rozdania, gdzie będzie podwoić ilość otrzymanych kryptoasetów.

Oszuści promujący te darowizny, jak wskazuje Bloomberg, używają również nazwisk i zdjęć innych gwiazd w filmach na YouTube, aby promować fałszywe darowizny. Jak donosi CryptoGlobe na początku tego roku, w niektórych przypadkach hakerzy porywają nawet popularne konta YouTuberów, aby prowadzić te oszustwa.

YouTube, pozew Woźniaka, „nie reaguje“ na jego wielokrotne prośby o usunięcie oszukańczych filmów i promocji. Natomiast Twitter zareagował „tego samego dnia“ na konta Baracka Obamy, Joe Bidena, Jeffa Bezosa, Elona Piżma i innych, którzy zostali porwani w celu promowania fałszywej nagrody Bitcoin. To dodaje:

YouTube był niefologetycznie hostingiem, promocją i bezpośrednim czerpaniem zysków z podobnych przekrętów.

Woźniak pozwał zarówno YouTube, jak i jego firmę macierzystą Alphabet, wraz z 17 innymi rzekomymi ofiarami tego oszustwa. Pozew zawiera prośbę o nakazanie sądowi, aby zarówno YouTube, jak i Alphabet natychmiast usunęły nagrania wideo i ostrzegły użytkowników przed tymi oszustwami z wykorzystaniem kryptorej waluty. Pozew wnosi również o zadośćuczynienie i odszkodowanie karne.

Ripple i jego dyrektor generalny Brad Garlinghouse pozwali również YouTube w sądzie w San Francisco na początku tego roku w związku z tymi kryptoflowymi oszustwami, twierdząc, że zaniechanie przez YouTube rozprawienia się z oszustwami związanymi z darowiznami XRP spowodowało „nieodwracalną szkodę dla ich wizerunku publicznego, marki i reputacji“.

YouTube bronił się, twierdząc, że jest zwolniony z odpowiedzialności na mocy federalnej ustawy Communications Decent Act. Ustawa z 1996 roku mówi, że dostawcy internetowi nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za treści zamieszczane na ich platformach przez użytkowników.