Likwidator związków sprawia, że 4M dolarów jako wyrocznia

Likwidator związków sprawia, że 4M dolarów jako wyrocznia po zawyżonej cenie Dai

DAI osiągnął cenę 1,3 USD na Uniswap i Coinbase, dwóch giełdach używanych przez wyrocznie Compound.

Rynek kryptograficzny doznał potężnego krachu w czwartek rano UTC, który spowodował, że ceny głównych walut, takich jak Bitcoin (BTC) i ETH (ETH) spadły o ponad 10%.

Kiedy inwestorzy spieszą się z wychodzeniem z rynku, cena stabilnych monet na ogół wzrasta wraz ze wzrostem popytu na stabilność. W dzisiejszym krachu, jednak efekt ten stał się szczególnie wyraźny na Dai (DAI), który krótko handlował za 1,3$ między 7 a 8 rano UTC.

W szczególności DAI handlował po tej Bitcoin Lifestyle zawyżonej wycenie tylko na Coinbase i Uniswap, podczas gdy inne giełdy, w tym Kraken i Bitfinex, wydają się utrzymywać stosunkowo stabilną cenę.

Coinbase i Uniswap to dwie giełdy używane przez Wyrocznię Otwartych Pasm Cenowych Compound. Pierwsza z nich służy jako punkt odniesienia, a druga jako punkt kontrolny i kotwiczny. Niemniej jednak, wydaje się, że Uniswap zawiódł w swojej funkcji, a także zanotował cenę znacznie wyższą niż normalnie.

Likwidacja kompleksu dziś rano wyniosła 89 milionów dolarów, z czego około 52 miliony dolarów pochodziły z DAI, według danych DuneAnalytics

W szczególności jedna z likwidacji jest godna uwagi ze względu na jej niezwykle dużą wielkość – 46 milionów spłaconych przez DAI.

Jak wyjaśnił badacz DeFi, Sam Priestley, likwidacja ta została przeprowadzona na lewarowanym rolniku COMP, który użył USD Coin (USDC) i zabezpieczenia DAI do zasilania powtarzających się pożyczek w tych samych walutach. Widoczny wzrost ceny DAI sprawił, że rachunek ten znalazł się poniżej progu likwidacji.

Likwidator przejął prawie 2,4 mld cDAI, o wartości około 50 mln USD przy cenie 0,0209 USD, zwracając jednocześnie tylko 46 mln USD w DAI. Takie zachowanie jest oczekiwane, biorąc pod uwagę obecną zachętę likwidacyjną Compound w wysokości 8%.

Transakcja, o której mowa, wiązała się z wykorzystaniem transakcji flash swap z Uniswap i wezwaniem do aktualizacji wyroczni Compound. Kolejne cztery transakcje wydane przez tego samego likwidatora zlikwidowały dodatkowe 6 mln dolarów długu.

Wydarzenie to uwypukliło niebezpieczeństwa związane z poleganiem na zaledwie kilku punktach danych dla wyroczni, jak powiedział Cointelegrafowi założyciel Chainlink (LINK) Sergiusz Nazarov. „Przewidzieliśmy, że ponad rok temu będziemy wykorzystywać scentralizowane wyrocznie i słabą jakość danych“ – powiedział, wspominając o swoim wyjaśnieniu zagrożeń związanych z korzystaniem z jednej wymiany. Kontynuował:

„Protokoły DeFi, które opierają się na scentralizowanych wyroczniach pobierających dane z pojedynczej wymiany, DEX-ów lub innych, nieumyślnie narażają fundusze użytkowników na ryzyko. […] Wykorzystanie to nie miało wpływu na sieć Chainlink, ponieważ pobieramy dane od wielu wiodących dostawców danych i od setek giełd, upewniając się, że dzięki odpowiedniemu pokryciu rynku uchwycimy rzeczywistą cenę kryptokurcji“.

Chociaż nie ma dowodów sugerujących aktywną manipulację, fakt, że cena DAI skoczyła specjalnie na giełdach używanych przez wyrocznie Compound, może budzić podejrzenia. Ogólnie rzecz biorąc, likwidacja dodaje do niedawnych włamań do kredytów flash, aby podkreślić nadmierne poleganie DeFi na zaledwie kilku źródłach danych, jak stwierdził Nazarov.